Smart office

Magazin

Elvárások tengere a fenntartható jövőért – az ESG

Számos helyen, számtalanszor olvashatunk mostanság az ESG (Environmental, azaz környezeti, Social, azaz társadalmi, és Governance, azaz irányítási) törvényről és az ezzel kapcsolatos jelentéstételi kötelezettségről. Vagy épp arról, hogy ugyan csak a nagyvállalatoknak és tőzsdén jegyzett kis- és középvállalkozásoknak kötelező elkészíteni az ESG jelentésüket ezek a cégek elvárják beszállítóiktól is, hogy legalább bizonyos szintig megfeleljenek a fenntarthatósági kritériumoknak. Emellett a befektetők, a szabályozó-törvényhozó intézmények, az ügyfelek és a dolgozók felől is egyre intenzívebb az elvárás a szervezetek felé, hogy ne csak a pénzügyi-, hanem a természeti és társadalmi tőkét is felelősen gondozzák, és a vállalatirányítási rendszereiket ennek megfelelően építsék fel.

Evidens hát, hogy nem csak a törvényben meghatározott cégekre hatnak az előírások, hanem a gazdaság kisebb szereplőire is. Így hát érdemes értenünk, helyesen csinálnunk és jóképet vágnunk hozzá. Ahogy David Beckham egy interjújában nyilatkozta anno: „Bármit is csinálsz az életben, teljes erőbedobással csináld, és közben mosolyogj.”

Tudtad, hogy noha az ESG-t manapság az általános vélekedés jelentéstételi keretrendszerként tartja számon, eredetileg a befektetőknek készült keretrendszernek készült? És hogy eredeti célja azon fenntarthatósági információk értékelése volt, amelyeket a tőzsdei kibocsátók tesznek közzé? Bizony!

 

Na de nézzük a praktikus részleteket – persze csak dióhéjban! A két legyakrabban használt jelentéstételi keretrendszer a Global Reporting Initiative (GRI) és a Sustainable Accounting Standards Board sztenderdjei (SASB). A legelterjedtebb jelentési forma az, hogy a vállalat összeállít és kiad egy fenntarthatósági jelentést, amelyet publikál a weboldalán is ezzel a munkatársai, és a külvilág számára is bemutatva mit ért el a hosszú távú, fenntartható gondolkodás jegyében. Összefoglalja hogyan minimalizálja a mindennapi tevékenységében rejlő nem pénzügyi kockázatokat, illetve hogyan követi nyomon és aknázza ki a lehetőségeit ezen a téren.

A 21. században a civilizációnk számos kihívással szembesül: klímaváltozás, áttérés a körkörös gazdaságra, a növekvő egyenlőtlenségek a gazdasági és társadalmi igények között. Ennek fényében állították fel a három – a környezetvédelmi, a társadalmi, és a vállalatirányítási – pillért.

Az első, legkomplexebb pillér alá tartozik például az üvegházhatású gázok kibocsátása, a lég-, víz- és talajszennyezés, vagy hogy egy gyártó újrahasznosított anyagot használ-e a termelés során, és hogy a termékei ne a hulladéklerakóban végezzék. A második, társadalmi pillér többek között arról szól, hogy hogyan gondoskodnak a cégek a munkatársaik képzéséről, jól-létéről, milyen HR gyakorlatokat alakítottak ki. Fontos még itt, hogy termékeik és szolgáltatásaik milyen minőségűek, mennyire biztonságosak és hogy az ellátási láncuk hogyan épül fel. A harmadik, irányitás pillér például a részvényesek jogairól, az igazgatótanács – kor, nem, származás, végzettség szerinti – diverzitásáról, illetve a vezetőség kompenzációjáról, és arról szól, hogy az hogyan harmonizál a fenntarthatósági célokkal. A versenyellenes magatartás és az átláthatóság, a korrupció mentesség is ide tartozik.

Mi, a Smart Office Solutions csapatával a BENE értékeivel harmóniában hisszük, hogy a fenntarthatóság előmozdítása közös felelősségünk és feladatunk. Éppen ezért mindent megteszünk azért, hogy ez a szemlélet a bútoriparban is egyre markánsabban legyen jelen. A körkörös gazdaság, az újrahasznosítás, a tartósság és a javíthatóság az innováció és a gazdasági növekedés motorja, miközben javítja a vásárlói élményt. Már régóta felismertük, hogy a fenntartható tervezés és gyártás nemcsak környezeti előnyökkel jár, hanem gazdasági lehetőségeket is teremthet és javíthatja a vevők elégedettségét.

Amennyiben többet szeretnél megtudni a több mint 200 éves osztrák BENE irodabútor-gyártó cég – amelynek mi vagyunk a kizárólagos magyarországi forgalmazója – fenntarthatósági elveiről, nézz bele fenntarthatósági jelentésünkbe. Klikk ide: https://bene.com/en/concepts-knowledge/sustainability-report

Tetszett? Ossza meg másokkal is!