Míg ezt olvasod, talán jobb, ha leülsz… vagy inkább felállsz… mert az az igazság, hogy az embert nem arra „tervezték”, hogy egész napját egy asztal mögött töltse.
Az emberi pszichében mélyen elrejtve a mozgáshoz kötődünk. Az első pár ezer évben folyamatosan mozgásban volt az emberiség – a vadászattól kezdve a mezőn keresztül menekülésig.
Ha ezt a cikket az íróasztalodnál ülve olvasod, akkor az az ipari forradalom miatt van. Ez mindent megváltoztatott, míg eljutottunk a csúcstechnológia koráig. Valójában ezeknek a fejlődési lépéseknek köszönhető, hogy életünk nagy részét üléssel töltjük – az irodákban gyakran a 8 órás munkaidőnél is többet.
Mi a rossz hír?
A testünk alapvetően mozgásra készült, ezért fontos az egészség hosszú távú megőrzéséhez a mozgás. Tény, hogy az aktív életmód nemcsak a testi, hanem a mentális egészséget is támogatja.
Az ülő munkának sajnos negatív egészségügyi hatásai vannak, még akkor is, ha odafigyelünk a helyes étkezésre, és gyakran látogatjuk az edzőtermet. A napi rendszerességű, üléssel töltött hosszú idő a tanulmányok szerint a szív- és érrendszeri betegségek megnövekedett kockázatával jár – függetlenül a szabadidőben végzett fizikai aktivitástól és a testtömeg-indextől.
Ezen kívül sajnos még további egészségügyi kockázatok széles skálája is kapcsolódik a rendszeres és hosszan tartó üléshez – mint például a szem megerőltetése és egyéb látási problémák, az inzulinrezisztencia és kettes típusú cukorbetegség vagy akár a rák kialakulásának lehetőségei.
Napközbeni kényelmetlenségek
Talán nem meglepő, hogy a kollégák sem szeretnek egész nap egyhelyben ülni, az idő múlásával egyre kényelmetlenebb testtartással. A munkáltatók is fel kell ismerjék a növekvő kényelmetlenség és kisebb produktivitás kapcsolatát. A kényelmetlenség előbb-utóbb fájdalommá alakul át, ami egy lefelé mutató folyamatos spirált indukál a munkatársak jólléte, csökkenő termelékenysége, esetleges hiányzások és a gyógyítási költségek közepette.
Mielőtt úgy döntenél, hogy kidobod az irodai székedet, tudd, hogy a válasz nem ennyire egyszerű. Tanulmányok azt mutatják, hogy ha csak állunk egész napos munkavégzésünk közben, az sem jó és teljesen új egészségügyi problémákhoz vezethet.
Azért vannak jó híreink is…
Akár otthon végzel munkát, akár az irodában, a tények birtokában egyértelmű a válasz: az embereknek meg kell találniuk az ülés és az állás mennyiségének természetes egyensúlyát. Ehhez megfelelő környezetre van szükségünk!
Az egészséges munkahelyek kialakítása, az emberközpontú tervezés folyamatosan fejlődik, új megoldásokat kínálva az ergonómiai kihívásokra.
Az állítható magasságú munkaállomások, amelyek az álló- és ülőmunkát egyaránt biztosítják, lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy kiaknázzák az ebben rejlő lehetőségeket és egészségesebbé tegyék a munkanapjukat.
Szeretnéd te is egészségesebbé és komfortosabbá tenni a saját és kollégáid munkanapjait? Kínálatunkban több lehetőséget is találsz emelhető asztalokra vagy akár egyéb ergonomikus kiegészítőre .
Kérdésed van? Kollégáink készséggel állnak rendelkezésedre!