A BENE 2020-as, legfrissebb kutatásának egyik legérdekesebb, és a mai vezetők számára talán legfontosabb fejezetében arra a kérdésre kereste a választ, hogy mi a legmegfelelőbb mód a munkatársak csapatban történő együttműködésére, az innovatív megoldások létrejöttének elősegítésére.
Nyitott együttműködés – a multifunkciós téré a jövő
A rugalmas multifunkciós térrel rendelkező iroda – ami olyan munkakörnyezetet jelent, ahol a nyitott terek számos zárt térrel keverednek, gyakran kombinálva a nem-territoriális irodakoncepcióval – lényegesen erősebb támogatást biztosít a vállalati célkitűzésekhez. Ez a központi megállapítása a Fraunhofer Institute for Industrial Engineering (IAO) „Hatékony irodai és munkakörnyezet” című tanulmányának. 2018-ban a kutatók közel 1.100 irodai és munkahelyi környezetszakértőt kérdeztek meg, és a válaszok alapján megállapították, hogy a többterű (multispace) munkakörnyezet lényegesen jobb eredményeket hoz, mint más irodai elrendezések. Az ilyen irodák nemcsak lényegesen több lehetőséget kínálnak a munkavállalóknak a visszavonulásra, ha koncentrálniuk kell, vagy rövid szünetet kell tartaniuk – beleértve a külön irodákhoz képest is –, hanem pozitív hatással vannak az együttműködésre és az autonóm munkavégzésre is.
A munkaadók vonzereje a multifunkciós terű irodai berendezés használatával jelentősen megnő, mivel ez az a térbeli elrendezés, amely a legkevésbé tükrözi a hierarchikus struktúrákat.
A mobil munka új meghatározása
A kutatók szerint akkor beszélhetünk jó minőségű térbeli tervezésről, ha az irodai struktúrák hatékonyan támogatják a vállalat változásait, reprezentálják a munkafolyamatokat, elősegítik az informális megbeszéléseket, megfelelő tárgyalótereket biztosítanak, és egyedi felhasználói igényeket vesznek figyelembe a tervezés során. A megkérdezettek többsége azonban úgy érezte, hogy munkaszervezetük modernizálása nem elég gyors, és minél nagyobb a vállalat, annál lassúbb az átalakulás sebessége. A tanulmány résztvevői jelezték, hogy jelenlegi irodájuk és munkakörnyezetük csak mérsékelt mértékben támogatta a vállalati célkitűzések elérését: 23 százalék már többfunkciós irodákban dolgozik; további 19 százalék több fős irodákban, 15 százalékuk csoport- vagy kétszemélyes irodákban, 14 százalékuk nyitott irodákban, 7 százalékuk pedig elkülönített irodákban dolgozik.
Az a tény, hogy a megkérdezettek 54 százaléka arra számít, hogy a több típusú munkavégzést támogató elrendezés a jövőben az irodák meghatározó formájává válik, a kutatók a következő címben foglalták össze: „Keressük: választási lehetőséget kínáló munkakörnyezet”.
Mi szükséges a produktív munkavégzéshez?
„Visszavonulásra, koncentrált munkavégzésre alkalmas helyek” messze a leggyakoribb válasz, amelyet a Bene tanulmány résztvevői adtak arra a kérdésre, hogy mi a produktív munkavégzés szempontjából a legfontosabb. A második legfontosabb dolog a „rendszeres találkozók, ahol az egész csapat fizikailag jelen van”, a harmadik pedig az „informális megbeszélések helye”. A „Kifejezetten együttműködésre tervezett terek” és a „munkaidőben tartott csoportos rendezvények” szintén népszerűek, csakúgy, mint a „közös étkezések”. Az „állandó virtuális konzultációk” és a „munkaidőn kívüli csoportos tevékenységek” viszont kevésbé felkapottak.
A különbség elenyésző a dinamikus vállalatok és a kevésbé dinamikus vállalatok munkavállalóinak válaszai között – a visszavonulási terek és a rendszeres, fizikai, személyes találkozók iránti vágy viszonylag hangsúlyos maradt minden vállalatnál.
Kíváncsi vagy további részletekre? A Bene tanulmánya ingyenesen letölthető!