Máris mutatjuk az ESG gondolkodással és a globális megatrendekkel kapcsolatos összefoglalónk második részét, amely a 6 trendből – digitális kihívások, éghajlatválság, demográfiai változások, gazdasági változások, munkaerőhiány, civil- és polgári mozgalmak erősödése – a második kettőt taglalja. Az első kettőről előző blogcikkünkben írtunk, amit itt értek el.
Lássuk a harmadik ránk ható trendet. A világgazdaság demográfiai kutyaszorítóban van: egyrészt csökkenő termékenységi arányszámok hatnak általánosan, másrészt a munkaerő elöregedése. Ezek a változások számos politikai és munkahelyi változást indukálnak: a tényleges nyugdíjkorhatár emelésétől kezdve a munkahelyek átalakításán át az idősebb munkavállalók befogadásáig. Érdemes az életegyensúlyunk kérdéseit újragondolni, a munkaerő-toborzási és -megtartási politikákat átalakítani a fiatalok felvételének elősegítése és a korban sokszínűbb munkaerő támogatása érdekében. A projektcsapatok egyre inkább kihasználhatják a többgenerációs munkaerő egyedülálló előnyeit, mivel növekszik azon munkahelyek száma, ahol a munkatársak akár öt generációja is együttműködhet. Az irodákat berendező vezetőket ezzel komoly kihívások elé állítják, hiszen az X generáció munkahelyi igényei természetesen alapjaiban eltérnek a Z generáció preferenciáitól.
A gazdaság változásainak hullámai egyre sűrűsödnek és amplitúdóik egyre nagyobbak. Eddig még nem tapasztalt helyzetek elé állítanak minket a folyamatok magánemberként, és munkavállalóként egyaránt. Hát még vezetőként! A covid, most az orosz-ukrán helyzet nem csupán egészségügyi válságot okozott, hanem egy sor gazdasági zavart is generált. Ezek közül a legsúlyosabbnak az ellátási lánc problémáit érzékelhetjük, amelyek a vállalkozásokat a beszerzési és gyártási politikák újragondolására, a kormányokat pedig a globális és regionális kereskedelmi keretek átértékelésére késztették és késztetik ma is. Eközben a vállalkozások lázasan dolgoznak azon, hogy rövid távú stratégiákat dolgozzanak ki az ellátási lánc kockázatok mérséklésére és arra, hogy a munkatársakat mindennek ellenére motiválják, inspirálják, elkötelezzék fokozottan stresszes világunkban is. Az egyértelmű, hogy egy jó vezető elengedhetetlen ehhez. Ma már az is bizonyított tény, hogy minderre komoly befolyással bír az is, hogy hogyan kapcsolódnak a vezetők a csapataikhoz és a többi vezetőhöz. Hogyan tudja ezt egy megfelelően berendezett munkakörnyezet támogatni, megerősíteni?
Ha kíváncsi vagy a válaszra, keress minket! A Smart Office Solutions csapata alig várja, hogy megválaszolja számodra is ezt a kérdést: https://smart-office.hu/kapcsolat ! Érdemes a Bene fenntarthatósági gondolkodását is megismerned bővebben. Katt ide érte: https://bene.com/en/concepts-knowledge/sustainability-report