Íme itt a fenntartható gondolkodással és a ránk ható globális megatrendekkel kapcsolatos összefoglalónk harmadik része. A hat folyamat – a digitális kihívások, az éghajlatválság, a demográfiai változások, a gazdasági változások, a munkaerőhiány, és a civil- és polgári mozgalmak erősödése – közül az első négyről előző két blogcikkünkben írtunk itt és itt. Most az ötödik és a hatodik trend kerül terítékre.
Jöjjön most a munkaerőhiány, amely számos szektorban komoly gondokat okoz. A 2023-as számokat tanulmányozva olvashatjuk, hogy hozzávetőleg 500 ezer emberre lesz szükség a magyar munkaerőpiacon. Ma Magyarországon évente körülbelül 40.000 emberrel többen esnek ki a munkaerőpiacról, mint amennyien bekerülnek. Ennyivel több azoknak a száma, akik nyugdíjba mennek, mint azoké, akik a felnőttkorba lépnek. A demográfiai problémák mellett a munkaerő elvándorlása legalább ugyanakkora problémát jelent. Egy jól kitalált, megtervezett, hangulatos munkakörnyezet, inspiráló feladatok és karrierlehetőség rendkívül erős megtartó erővel bír. Ezt elismeri mind a HR szakma, mind az irodavezetők köre.
A globális megatrendek hatodik elemével kapcsolatban a közelmúltban számos előrelépés érzékelhető. Bár ezek nem globálisak és semmiképp sem véglegesek és kőbe vésettek. Sőt! Törékenységük miatt tényleg nap mint nap érdemes velük foglalkozni. Az etnikai, nemi és gazdasági egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak világszerte. Számos szervezet erősítette sokszínűségi, méltányossági és befogadási (DEI – Diversity, Equality & Inclusion) programjait. Igyekeznek a DEI gondolkodást beépíteni a szervezet minden projektjébe és funkciójába, olyan kultúrát kell teremteni, amelyben a tapasztalatok és vélemények sokféleségét értékelik és jutalmazzák. Ehhez elengedhetetlen a sokszínű tehetségek toborzása és a számukra – akár egyénileg is – testreszabott munkakörnyezet kialakítása. Fontos, hogy ne csak a technikai kiválóságba fektessünk be, hanem új munkamódszereket is kövessünk, feszegessük az innováció határait és megkönnyítsük a folyamatos kommunikációt és az együttműködést.
Te is erősítenéd a fent taglalt folyamataidat? Még inkább beépítenéd az ESG gondolkodást a hétköznapjaidba? Keress minket, beszélgessünk egyet arról, hogy hogyan támogassunk ebben: https://smart-office.hu/kapcsolat ! Addig is, olvasd el a BENE fenntarthatósági jelentését: https://bene.com/en/concepts-knowledge/sustainability-report