Smart office

Magazin

Hogyan formálja a technológia a munkahelyi ergonómiát?

A technológia napjainkra szinte minden munkahely meghatározó jellemzője lett. A számítógépek, táblagépek, audiovizuális megoldások és más képernyő-alapú eszközök használata hétköznapivá vált az irodákban világszerte.

Hogyan dolgozunk?

Az internet elterjedése alapjaiban változtatta meg a munkánk módját. A Brit Kiropraktorok Szövetségének adatai szerint a 30 évesek korosztálya egyre növekvő mennyiségben, akár napi 10 órán keresztül is képernyő előtt ülve végzi munkáját. Az úgynevezett X vagy Y generációhoz tartozók körében ez akár 11,8 órára is emelkedhet.

Az 5G internetkapcsolat forradalmi sebessége és a folyamatosan fejlődő technológiai megoldások kifinomultságának kombinációja a szervezetek számára új lehetőségeket teremt a termelékenység, hatékonyság javítása terén.

Számítógépek evolúciója

Tudtad, hogy a számítógépek az 1970-es években kezdtek elterjedni a munkahelyeken? Ezeket elsősorban szövegszerkesztésre és adatbázisok kezelésére használták.

Noha napjainkban is sok helyen alkalmaznak még asztali számítógépet, a laptopok, okostelefonok és tabletek használata azokra a munkahelyekre jellemző, ahol a mobilitás, rugalmasság és a hordozhatóság értéket teremt. Az aktivitás-alapú, megosztott vagy agilis munkahelyek irányába mutató tendenciák pedig folyamatosan erősítik a mobil technológiák gyors ütemben történő bevezetését.

Azonban a technológia egyre növekvő szerepével megnövekedhetnek az ezzel kapcsolatos egészségügyi kockázatok is.

Egészségügyi kockázatok

A felmerülő egészségügyi kockázatok két fő csoportba oszthatók a testtartással és a látással összefüggésben.

A testtartással kapcsolatos kockázatok – mint például a hátfájás és egyéb mozgásszervi panaszok gyakran köthetők össze a számítógép használatával. A nem megfelelő testtartás komoly problémákat okozhat a váz- és izomrendszerben, befolyásolhatja az izmok, idegek, inak és szalagok állapotát – ami hosszú távon nem csak kényelmetlenséget, hanem fáradtságot és merevséget is eredményezhet.

A látáshoz kapcsolódó problémák, mint például a látás romlása, a szem megerőltetése, homályos látás, fényérzékenység és a fejfájás okozója egyaránt lehet a gyenge világítás, rossz testtartás, vagy a képernyő nem megfelelő beállítása.

Ezek a szimptómák a konkrét sérülés megtörténte után, hosszú távon jelentkezhetnek.

Mi a megoldás?

A testtartással és a látással kapcsolatos egészségügyi kockázatok gondos ergonómiai tervezéssel enyhíthetők. A rugalmasságot és alkalmazhatóságot figyelembe véve hatásos megoldást jelenthetnek az iroda hosszú távú kilátásainak javítására a dizájn-alapú megoldások.

Monitorkarok

Az egy, kettő vagy akár több monitoros munkahelyek esetében az állítható monitorkarok nagyobb rugalmasságot biztosítanak, mint az egyébként rögzített monitorok. Az állítható monitorkarokat úgy tervezték, hogy a felhasználók a képernyő magasságát és dőlésszögét is rugalmasan, kényelmesen, saját testtartásuknak megfelelően állíthassák be. Nagy segítséget jelenthetnek akkor is, amikor korlátozott a felület nagysága, hiszen a monitorkarokkal értékes helyet takaríthatunk meg.

Laptop állványok

A laptop állványok és tartók lehetséges megoldást nyújtanak a mobil eszközök egészségesebb használatára. A nézés pontjának megfelelő felemelése biztosítja, hogy a felhasználók ne görnyedjenek amikor az általuk használt eszközt nézik. A laptop hosszabb ideig történő használata idővel túlzott megterhelést jelent a nyakon, a vállon és a háton. Az állvány segítségével a felhasználók a technológiát saját egyedi követelményeihez igazíthatják – egy közösen használt munkahely esetében akár naponta többször is.

Megfelelő világítás

A munkahelyek megfelelő világítása javítja a képernyős eszközök láthatóságát, így csökkentheti a szem megerőltetését. A jól beállított megvilágítással csökkenthető a tükröződés is olvasás és munkavégzés közben.

Szeretnéd csökkenteni kollégáid egészségügyi kockázatait? Minden ehhez szükséges ergonomikus kiegészítőt megtalálsz kínálatunkban!

Kérdésed van? Kollégáink készséggel állnak rendelkezésedre!

Tetszett? Ossza meg másokkal is!