Smart office

Magazin

STUDIO – Interjú Thomas Feichtner dizájnerrel

A STUDIO-val, Thomas Feichtner létrehozott egy modern, moduláris munkahely rendszert, amelyet olyan felhasználóknak tervezett, akik megélik egyéniségüket és kreativitásukat, még munka közben is. Beszélgettünk vele dizájnról a munkahelyen, kreativitás „pénzneméről” és a gyermekkori álommunkájáról.

Mi inspirálta a STUDIO létrehozására?

Nagyon sok pályatársam, kollégám saját magának rakja össze a bútorát, mert a piacon lévő hagyományos irodabútorok között nem találja a neki valót. Ez volt a kiindulási pont. Ezután feltettem magamnak a kérdést: „Milyen bútort szeretnék a saját irodámba?”

Mi jellemzi a célcsoportot, az embereket, akiknek tervezte a STUDIOt?

A kreatív szakmákban tevékenykedőknél a munka és a magánélet határa elmosódik. Nem aggódnak a munka és magánélet közti egyensúly miatt. Ők imádják a munkájukat. És ebbe a körbe rengeteg dizájnra fogékony ember tartozik, akik otthon és a munkahelyükön is gyönyörű tárgyakkal szeretnék magukat körülvenni. A határvonal otthon és munkahely között elmosódik. Munka közben is otthon akarják magukat érezni.

Miért használt különböző színeket és anyagokat a STUDIOnál?

A színeket úgy válogattuk össze, hogy harmonizáljanak egymással. A kedvencem az egyszerű fehér. A részletek azok, amitől egyedi lesz a bútor: a bútorlapok a csomópontokban gérbe vágva kapcsolódnak. A Bene segítségével először tudtuk megalkotni a kézimunka minőségét sorozatgyártott bútorokban.

Mit adhat a jó dizájn a munkahelyen?

A közösségi média azt jelenti, hogy a család és a barátok mindig velünk vannak. Még az irodában is. Ennek fejében akár még éjfélkor is munkahelyi emaileket olvasunk. Nem szükségszerűen csak a munkahelyünk dolgozunk már. Ezt a fejlődést, változást az irodabútoroknak is szem előtt kel tartania. Ez azt is jelenti, hogy a munkahely már nem csak feltétlenül „az az egy asztalt”. Sokkal inkább egy terület. Ennek is passzolni a kell az életünk más területein is megszokott minőséghez.

Mi jellemzi a tipikus Thomas Feichtner dizájnt?

Én a dizájnt az autonómia alapjaként értelmezem. Abban a korban élünk, mikor mindenki ugyanarra a csengőhangra ébred, ami ugyanolyan telefonon szólal meg és ugyanazt az operációs rendszert használja a számítógépén. Ebben a korban alternatívákra van szükségünk. A dizájn egy alternatíva, a tárgyak szeretete. A kulcs egy ötlethez. Az öröm egy ötletben, mely úgy pattan elő, mint egy szikra. A dizájn meglepő, kifinomult és szellemes. Én ezt szeretném átadni.

Ha a STUDIO egy személy lenne, hogyan jellemezné?

Őszinte, egyszerű, egyéni.

Mire van szüksége a kreativitása kibontakoztatásához?

Ceruza, hegyező és papír.

Ez egyéniség a kreatív emberek „pénzneme”?

Igen. Az információ és az esztétika globalizálódása arra készteti a dizájnereket, hogy egy termék esztétikai megjelenésén túl gondolkodjanak. Sokkal tágabb összefüggéseket vizsgáljanak meg és stratégiai döntések alapján hozzák létre az egyedit. A jövő dizájnját nem csak a saját kulturális, szociális és gazdasági jellemzői alapján fogják megítélni, hanem hogy milyen mértékben képes kritizálni és politikai hatást kifejteni.

A STUDIOnak egy nagyon tiszta, egyértelmű formai nyelve van, főleg a Swing asztalnak. Honnan jött ez a forma?

El akartam kerülni, hogy az asztalok, nehéz, mozdulatlan gépezeteknek tűnjenek. A „dupla” asztallapok kontrasztjaként a lehető leglégiesebb lábakat akartam, úgy, hogy az asztal stabil maradjon. A Fa jógapozíció inspirált. A Swing vázrendszere a statikus energiát levezeti a lábakon keresztül.

© Fotó: Thomas Feichtner
© Fotó: Thomas Feichtner

Egyszavas válaszok

Milyen filmeket szeret?

Történelmi dokumentumfilmeket.

A kedvenc dala a kreatív folyamat során?

Sajnálom, de nyugalomra és csendre van olyankor szükségem.

Vitorlázás vagy túrázás?

Túrázás a családommal és a kutyámmal.

Munka stílus vagy életstílus?

A munka stílus életstílus.

Milyen könyvek vannak az éjjeliszekrényén?

Építészeti folyóiratok.

Mi volt a gyermekkori álommunkája?

Kérpegényrajzoló.

Mit csinál feltörtődés képpen?

Elmegyek sétálni.

Mi az első szava reggel?

Ahhhhh.

© Fotó: Thomas Feichtner
© Fotó: Thomas Feichtner

Ismerje meg a STUDIO termékcsaládot!

Tetszett? Ossza meg másokkal is!