A mai technológia-vezérelt komplex munkakörnyezetben a projektcsapatok vagy egymással dolgozó emberek számára az egyik legnagyobb kihívás megállapodni a közös célokban. Ha ezt el tudják érni, akkor ezzel vállalatukat versenyelőnyhöz juttathatják. Az ilyen módon „összehangolt” kollégák sokkal inkább tudnak kapcsolódni a vállalati jövőképhez és stratégiához, optimistán közelítik meg munkájukat és a közösen kitűzött célt – és pontosan látják, hogy ez a kettő hogyan kötődik egymáshoz.
Mit tanácsolnak a különböző iparágak vezető menedzserei, elismert szakemberei, mire figyeljenek a vezetők? A Bene „Újrafogalmazzuk a munka jövőjét” c. kutatásában osztották meg gondolataikat az új típusú vezetési kultúrával kapcsolatosan.
Caroline Benech, a Colliers International, a világ egyik vezető kereskedelmi ingatlanügynökségének vezető változásmenedzsment szakértője, Franciaország
„Számos tanulmány azt mutatja, hogy nyomás alatt tartani és kötelezettségeket róni a munkatársakra a legrosszabb meggyőzési forma arra, hogy az emberek elfogadják a változásokat. Az egyik kulcsfontosságú lépés, amit vezetők számára javasolt a változások kapcsán, hogy hallgassák meg a kollégáikat és próbálják megérteni az elvárásaikat a vállalati kultúra és szokások terén, hogy még jobban megérthessék, miért reagálnak egyféleképpen és nem máshogyan. A pénzügyi ösztönzés jó lehet, a motivációtól és elkötelezettségtől, és igen, ismételten a vállalati kultúrától függően. Habár ez nagyon fontos a gyors eredmények felmutatásához a változás folyamatában, a változásokkal járó előnyöket mindenképpen meg kell mutatni és megünnepelni annak minden pozitív hatását az újonnan kialakítandó szokásokban és viselkedési mintákban. Néha hasznos, ha néhány konkrét változást gyorsan vezetünk be a változásról szóló világos üzenettel.”
Marion Weissenberger-Eibl, a Karlsruhe Technológiai Intézet professzora és a Fraunhofer Rendszer- és Innovációs Kutató Intézet igazgatója, Németország
„Szeretem a vezetőket a karmesterekhez hasonlítani – hiszen őket is egyedi szakismerettel, készségekkel rendelkező emberek vesznek körül, és össze kell hangolnia őket a közös cél elérése érdekében, ugyanúgy, mint egy zenekarnál. Ennek eredményeképpen születik meg a menedzsment új funkciója és minősége.”
Joanna Ponikowska, a Dentons nemzetközi ügyvédi iroda irodavezetője, Varsó, Lengyelország
„Azt hiszem, hogy az egyén ereje a csapat erejében rejlik és a csapat ereje pedig az egyén erejében. A munkavállalóinknak mindig sok mondanivalójuk van. Ezért hallgatjuk meg őket és nyújtunk lehetőséget a megbeszélésekre, együttműködésre, az ügyekbe való bevonásra és egymás támogatására. Mi hagyjuk az embereket olyan módon dolgozni ahogyan ők szeretnének (például távmunkában, vagy a napnak abban az időszakában, ami nekik megfelelő) és megfelelő infrastruktúrát biztosítunk számukra, ami ezt lehetővé teszi. De az is nagyon fontos, hogy rendszeres találkozókon vesznek részt, ahol tudást, legjobb gyakorlatokat, tapasztalatokat oszthatnak meg egymással.”
A Bene „Challenging the future of work” kutatása ingyenesen letölthető!