Hadd indítsunk egy kis történelemmel! Már az 1970-es években az Egyesült Államok tőzsdéin elindult a küzdelem az addig még nem látott sebességben változó világgal. Aztán az 1973-as olajválság már konkrétan recessziót hozott, és a személyi számítástechnika is elindult világhódító útjára. A technológia gyors fejlődése olyan környezetet teremtett, ahol az internet, az okostelefonok és a közösségi média mindenütt elérhetővé váltak. Majd jött a 2008-as globális pénzügyi válság, amely számos területen fokozta a turbulencia, a veszély és a kiszámíthatatlanság érzését.
Az üzleti világ is drámaian megváltozott az elmúlt néhány évtizedben. Ma összekapcsolt társadalomban élünk, ahol a változások gyors üteműek, állandóak és kiszámíthatatlanok. A változás állapota váltotta fel az emberek által megszokott bizonyosság, stabilitás és kényelmes, ismerős érzést. Ezt az exponenciálisan gyorsuló, változó környezetet a „VUCA” betűszóval írtuk le sokáig. Mit képviselnek a betűszó tagjai? A „Volatile” jelentése, hogy a világunk folyamatosan változó, és a változás jellegében és terjedelmében is gyors és kiszámíthatatlan. Az „Uncertain” azt a bizonytalanságot írja le, amit az okoz, hogy a jelen sem világos, a jövő pedig szinte teljesen kiszámíthatatlan. A „Complex”, azt jelzi, hogy sokféle, egymással összefüggő tényező játszik szerepet az életünkben, a gazdaságban, amelyek káoszt és zavart okozhatnak. Végül az „Ambigous” jelentése, hogy a környezetünkben többféleképpen értelmezhető, nem egyértelmű kérdések, válaszok kavarognak, és komoly kihívás tudatosnak lenni bizonyos helyzetekkel kapcsolatban.
Hogy vezetőként hogyan érdemes ezt kezelnünk? A csapatunkat hogyan tudjuk a stratégiai céljaink felé vezető irányban tartani? Satya Nadella, a Microsoft vezére így válaszol erre: „A vezetés szerepe ma az, hogy világosságot hozzon a bizonytalan időkben. Minél bizonytalanabbak a dolgok, annál több vezetésre van szükség. Nincs munkaköri leírása annak, amivel szembesülünk, nincs szabálykönyv. A mai vezetőknek boldogulniuk kell ezzel a bizonytalansággal szemben.”
Pedig a bizonytalanság mindannyiunknak minimum kellemetlen. A UCL-nél végzett idegtudományi kutatás kimutatta, hogy ha bizonytalansággal kell szembe néznünk, az ijesztőbb lehet, mint a tényleges fizikai fájdalommal való szembenézés. A tanulmány azt vizsgálta, hogy hogyan reagálnak az emberek arra, ha azt mondják nekik, hogy „biztosan” vagy „valószínűleg” fájdalmas áramütést kapnak. Meglepő módon azok, akik tudták, hogy biztosan fájdalmas áramütést kapnak nyugodtabbnak és kevésbé izgatottnak érezték magukat, mint azok, akiknek azt mondták, hogy csak 50% az esélyük arra, hogy megkapják az áramütést. Hogy ez miért történt így? Egyszerűen azért, mert az első csoport tagjai biztosan tudták, mi fog velük történni.
Vezetőként, irodavezetőként, az irodák tervezésével foglalkozó szakemberként az egyik fő cél az utóbbi időben mindezek fényében a nyugalom, a biztonság, az állandóság érzésének megteremtése, azaz a mindannyiunkat érintő bizonytalanságok ellensúlyozása. A világjárvány, a gazdasági válság és a körülöttünk zajló egyéb, sokszor megterhelő kihívások erősítik a bizonytalanság és kiszolgáltatottság érzését mindannyiunkban, ezért kiemelt szerepet kap a kiegyensúlyozott, lelki támaszt nyújtó, kreatív légkör kialakítása munkakörnyezetünkben (is). Számos válaszunk lehet ezen a téren. Operálhatunk a színekkel, a berendezési tárgyakkal, a bútorokkal, vagy akár a tér megfelelő felosztásával is.
A színek terén a pasztell és cukorka színek továbbra is népszerűek. Nem véletlenül. Ezek a színek friss energiát hoznak és jól kombinálhatók a meleg bézs árnyalatokkal, a fekete-fehérrel, a mandulával és a halványkékkel. A levendula lila egy merész, mégsem harsány választás, könnyen párosítható föld színekkel és illeszkedik különböző stílusokba.
Olvasd tovább cikkünk második részét! Ha segítségre van szükséged az irodád színesítésében, szakértő kollégáink örömmel állnak rendelkezésedre! https://smart-office.hu/kapcsolat